tel: +420 725 987 429
+420 602 741 804
info@sanacnicentrum.cz

Realizace koupelny se sprchovou vaničkou

Schéma sprchové vaničky

Koupelny patří do tzv. vlhkých prostor, kde lze očekávat zvýšenou vlhkost stěnových i podlahových povrchů. Keramický povrch, spárovací hmoty nebo lepidlo na lepení obkladů nemohou nahrazovat hydroizolaci povrchu resp. plochy. Kromě toho máme v takových prostorách značné množství přestupů povrchu, jako jsou např. přívodní a odpadní potrubí. Takže trvalé i lokální zvlhčování přes povrchové vrstvy může způsobit problémy v nosné konstrukci a v důsledku toho i v sousedních místnostech. Pečlivé a kvalitní řešení je předpokladem dlouholeté spolehlivosti a bezproblémového fungování koupelny.

Vývoj kvality materiálů umožňuje nové možnosti koupelnových zařízení, prokteré je ještě kromě funkčnosti stále důležitý i design. Kromě klasickýchřešení je stále běžnější řešení vybudování koupelny s keramickou finální povrchovouúpravou, která nevyžaduje osazení plastové sprchové vaničky. Oba systémy jsouuvedené v následujícím popisu.

Vyrovnávánípovrchu v případě nerovností
Případné nezbytného vyrovnání potěru v tloušťce 5-40mm nebo vytvoření spádu serealizuje vyrovnávací maltou LINEA 840 M. Očistěte povrch před aplikací malty,aby byly odstraněny všechny volné částice. Instalace malty LINEA 840 M je naspojovací můstek KEMACRYL, který se zředí s vodou v poměru 1:1, způsobemčerstvé do čerstvého.

Instalace odpadníhokanálu s přírubou – pouze bez sprchové vaničky
Chcete-li vytvořit sprchu v úrovni podlahy (bez vaničky), jediným řešením jenainstalovat vypouštěcí kanál nebo odpad do výšky finální keramické dlažby. Jedůležité, aby byl zrealizován alespoň 1% spád směrem k odpadu, takže vodaodteče rychle pryč. Zvláštní pozornost musí být věnována utěsnění celé podlahya povrchu stěny se všemi součástmi výrobků podle systému KEMA. Vypouštěcí kanálnebo sifon je instalován v úrovni betonové podlahy. Po osazení a vyrovnáníkanálu s přírubou, vyplňte spoj s rychle tuhnoucí hmotou HIDROZAT.

Příprava podkladu
Velmi savé podklady (cementové potěry, sádrokartonové desky, všechny druhyomítek) předem penetrujeme s KEMACRYL emulzí pro zlepšení přilnavosti HIDROSTOPizolací. KEMACRYL zředíme s vodou v poměru 1: 1 a použijeme systémem, mokré domokrého.

Izolace podlahy a stěny – 1. vrstva
Vzhledem k tomu, že lepidla na obklady neposkytují 100% vodotěsnost, je nutnépřed jejich instalací zrealizovat dvojitou vrstvu z pružné vodotěsné izolaceHIDROSTOP FLEX nebo HIDROSTOP ELASTIK. První vrstva se nanáší na matně vlhkýspojovací můstek KEMACRYL zředěný s vodou v poměru 1:1. na izolování stěnovýchpovrchů použijeme HIDROSTOP DP nebo HIDROSTOP 94.

Utěsňování rohů aprostupů
Aby se zabránilo průsaku vody v rozích a přestupech – Aplikujte KEMABANDtěsnící pásky (obyčejnou nebo samolepicí) s přídavnými rohovými prvky KEMABANDX, Y, které jsou nainstalovány v první vrstvě čerstvého
HIDROSTOP FLEX nebo HIDROSTOP ELASTIK. * Pro koupelny bez sprchové vaničkypřiložte KEMABAND
manžetu M35 nebo KEMABAND TACK 12 pro liniové odtoky, v oblasti odtoku napřírubu do první čerstvé vrstvy HIDROSTOP FLEX nebo HIDROSTOP ELASTIK.

Izolace podlahy astěny – 2. vrstva
Po zaschnutí první vrstvy, nebo další den, naneste druhou vrstvu pružnévodotěsné hmoty HIDROSTOP FLEX nebo HIDROSTOP ELASTIK (křížem k prvníaplikaci), na stěny aplikujte HIDROSTOP DP nebo HIDROSTOP 94. Realizacesprchové vaničky na zaizolovaný povrch Umístěte vaničku opatrně na předem připravenélůžko (z pórobetonových tvárnic, cihel či ocelových konstrukcí). Sprchovávanička musí být instalována na povrch tak, že je přilepena k podkladu s flexibilní lepidlem KEMAKOL FLEX 170. lepení obkladů Pro pokládání keramickýchobkladů a dlažeb v koupelnách je nutné použít vysoce flexibilní lepidlo, např.KEMAKOL FLEX 170, třídy S1, které účinně přenáší expanzi a smršťování vdůsledku kolísání teploty a výkyvů teplot na povrchu a v podkladu koupelny. *Ve sprše bez vaničky je nezbytné pro bezpečnost obkladů ve sprše zrealizovatmin. 1% sklon k sifonu.

Spárování
Prospárování obkladů a dlažeb doporučujeme používat vysoce kvalitní spárovacíhmotu NANOCOLOR, která je k dispozici v 22 různých barvách. V případě potřebyzvláštního vzhledu a funkce (vysoká pevnost, odolnost proti oděru anenasákavost) je k dispozici i epoxidová spárovací hmota KEMAPOX LF.

Tmelení pohyblivých spojů
Na vytmelení pohyblivých spojů a styků mezi různými druhy materiálůdoporučujeme použít silikonové trvale pružné tmely KEMASIL, který jsou kdispozici ve stejných barvách jako spárovací hmota NANOCOLOR. u konstrukčních ahlubších dilatací, třeba dilatační spáru před vytmelením nejdříve vyplnitpěnovým profi lom KEMAFLEX PE X10.

Finální vodoodpudivá impregnace
Celý povrch keramických obkladů i spár vodotěsně ochráníme dodatečnou bezbarvouimpregnací na bázi vody KEMAFOB AQUA. Vzhledem k možnému vlivu v konkrétníchpodmínkách v podkladech a materiálech, na určitých místech doporučujeme provéstkontrolní test před aplikací impregnace.