tel: +420 725 987 429
+420 602 741 804
info@sanacnicentrum.cz

Nivelační hmoty podlahové

POUŽITÍ PODLAHOVÝCH SROVNÁVACÍCH HMOT

Srovnávací podlahové hmoty se používají pro vyrovnání podkladu před pokládkou různých  podlahových krytin nebo – v případě speciálních hmot – jako nášlapná vrstva. V závislosti na jejich vlastnostech mohou být hmoty buď samonivelační, nebo mohou mít složení srovnávacích malt.

V závislosti na rovinnosti stávajícího podkladu se tloušťka vrstvy nivelační hmoty může pohybovat v rozmezí od 1 do 40 mm. Je však důležité vědět, že minimální tloušťka vrstvy srovnávací hmoty by měla být 2 mm z důvodu další adhezní vrstvy pro napojení svrchní podlahové krytiny.

Po finálním zpracování musí všechny srovnávací hmoty získat dostatečnou pevnost, aniž by se objevily praskliny. Je také důležité, aby srovnávací hmota měla dobrou přilnavost k podkladu, čehož se dosáhne správnou přípravou srovnávací hmoty.

  • Před aplikací se ujistěte, že zbytková vlhkost stávajícího podkladu – vyrovnávacího potěru – nepřevyšuje 2 %, měřeno metodou CM, a že vyrovnávací potěr zrál minimálně po dobu 28 dní.
  • Před aplikací srovnávací hmoty by všechny praskliny ve vyrovnávacím potěru měly být sanovány, nikoliv však pomocí srovnávací hmoty na cementové bázi, pro tento druh sanace se používá epoxidová pryskyřice!
  • Před srovnáváním by se podklad měl adekvátně připravit odstraněním všech špatně soudržných částic nebo cementového mléka – toho se dosáhne obroušením a vysátím podkladu. Před základním nátěrem musí být podklad suchý (bez olejových skvrn, zbytků tmelu a malby, silikonu a zbytků nátěrů a lepidel staré podlahy …)
  • Základní nátěr (KEMAGRUND S, KEMAGRUND A, KEMAGRUND DEEP nebo KEMACRYL správně rozředěný s vodou) se aplikuje na podklad pomocí pěnového válečku, čímž se zabrání přílišné tloušťce nánosu a formování filmu, který by jinak mohl působit jako oddělující vrstva. Před aplikací samonivelační hmoty musí být základní nátěr suchý.
  • Srovnávací hmota se smíchá s potřebným množstvím vody, které je uvedeno na obalu.

Klasifikace srovnávacích hmot
dle EN 13813:2003 CT – cementové potěry